Walory turystyczne Siedlec

Turyści, którzy zwiedzają rejon Mazowsza lubią wędrować po niewielkich, urokliwych miasteczkach, w których można nieraz znaleźć przepiękne stare budowle, muzea oraz atrakcje kulturalne. Jednym z najciekawszych zakątków tego województwa okaże się z pewnością południowe Podlasie, na którym wśród lasów i rzek znajduje się sympatyczne miasto Siedlce, które niegdyś stanowiło centrum kulturalne kraju, dzięki patronatowi pani Aleksandry Ogińskiej. Obecnie znajduje się tu spora baza turystyczna (meteor-turystyka.pl), która podejmuje gości, przyjeżdżających tu, aby zachwycać się starym budownictwem. Największą atrakcję miasta stanowi klasycystyczny pałacyk, w którym niegdyś Aleksandra Ogińska organizowała koncerty i przedstawienia teatralne, na których chętnie pojawiała się arystokracja. Do najznamienitszych gości należeli między innymi król Stanisław August Poniatowski oraz Tadeusz Kościuszko. Uszkodzona podczas II wojny światowej budowla została odbudowana i obecnie służy studentom uniwersytetu siedleckiego.

Zwiedzający, których bliżej zainteresuje ciekawa historia i kultura Siedlec (wikipedia.pl), powinni zajrzeć do regionalnego muzeum, mieszczącego się w klasycystycznym gmachu starego ratusza. Na ekspozycjach przedstawiono między innymi eksponaty związane z życiem codziennym szlachty, mieszczan i chłopów, narzędzia rzemieślnicze, numizmaty oraz kolekcję sztuki podlaskiej. Dzięki temu można poznać bliżej zarówno barwną historię miejscowości, jak i szereg ciekawych postaci, które związały się z życiem miasta. Spacerując po mieście, natrafi się na szereg starych, klasycystycznych budowli, rozsianych po okolicy. Warto zwrócić uwagę między innymi na kościół świętego Stanisława, zabytkowy budynek poczty, dawny teatr oraz kapliczkę – lapidarium, otoczoną ciekawymi nagrobkami mieszkańców. Górująca nad miastem neogotycka katedra z dwiema wyniosłymi wieżami szczyci się tym, że podczas jednej z pielgrzymek do ojczyzny gościł tu papież Jan Paweł II. Ciekawostkę stanowi także historia uzyskania pozwolenia na budowę świątyni od władz carskich. Coraz więcej turystów spędza tu noclegi, Siedlce stanowią bowiem prawdziwą perełkę południowego Podlasia. W ciekawym zakątku Mazowsza, otoczone lasami i rzekami, na zwiedzających czeka urokliwe miasteczko, pełne klasycystycznych budynków, z niezwykłym muzeum i bogatą historią kulturalną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>