Nietuzinkowa architektura Gniezna

Jak z pewnością zdążyliście się dowiedzieć z naszej strony w Polsce znajdziecie wiele wspaniałych miejscowości, w których jest pełno zabytków. Przedstawialiśmy Wam już Świdnicę (lokalizacja miasta➡na  Blogu), który każdy miłośnik architektury powinien odwiedzić. Dzisiaj jednak czas na miasto, które jest jednym z najstarszych w naszym kraju.

Gniezno, poza zabytkami, można powiedzieć, ikonicznymi, kryje znacznie więcej ciekawostek architektonicznych. Liczne atrakcje, położenie korzystne do wypadów w okoliczne miejscowości i przystępna cenowo baza noclegowa sprawiają, że warto odwiedzić je przynajmniej raz w życiu, nie tylko ze szkolną wycieczką. Najsłynniejszym zabytkiem Gniezna jest Archikatedra (lokalizacja Archikatedry ➡ na Facebooku), gdzie koronowanych było pięciu królów, z Bolesławem Chrobrym na czele. Znajdują się tutaj relikwie św. Wojciecha, patrona Polski i Europy. Sam srebrny relikwiarz w formie trumienki ma za sobą niejedną historię kryminalną. Najpierw, jeszcze w XI wieku, świątynia złupiona została przez czeskiego księcia Brzetysława, a zrabowane skarby udało się odzyskać wiek później. Okresu międzywojennego sięga do dzisiaj nierozwiązana zagadka kryminalna, kiedy skradziona została głowa świętego. Odrestaurowany i znajdujący się w katedrze do dziś relikwiarz z kośćmi patrona został skradziony, a następnie odzyskany w 1986 roku, gdy złodzieje postanowili przetopić srebro. Zaczęli od… odrąbania głowy rzeźbie świętego. To tylko jedne z historii jakie kryje gnieźnieńska katedra. Tę najbardziej znaną opowiadają Drzwi Gnieźnieńskie odlane ze spiżu, ukazujące żywot św. Wojciecha na płaskorzeźbach. Świątynia ma bogatą symbolikę, w jej podziemiach pochowani są biskupi, a wśród nich postaci takie jak trudniący się pisaniem bajek Ignacy Krasicki.

Jednak oprócz najważniejszej świątyni, która, mimo kilkukrotnej przebudowy, znajduje się w tym samym miejscu od czasów Mieszka I, w Gnieźnie warto odwiedzić także inne konstrukcje sakralne. Jednym z nich jest kościół p. w. św. Jana Chrzciciela. Mały, należący do działającego tu dawniej klasztoru bożogrobców, kościółek na wzgórzu mieści w swoich wnętrzach unikatowe malunki na ścianach, wykonane techniką polichromii. Zwiedzać go można codziennie po południu oraz w każdą niedzielę na godzinę przed odprawianymi mszami. To niesamowite miejsce, mało wciąż znane, dzięki czemu często można tutaj pobyć w ciszy i samotności. Warto odwiedzić też zabytkowe kościoły p. w. św. Trójcy (farny) z niepowtarzalną amboną w kształcie łodzi, św. Michała, Wawrzyńca, czy ten należący do zakonu franciszkanów nieopodal Rynku, z odrestaurowanymi wspaniałymi witrażami.

Mamy okazje zobaczyć wiele zabytkowych budynków użyteczności publicznej o ciekawej architekturze, przeważnie wybudowanych w czasach niemieckiego zaboru. Wiele z nich było świadkami ważnych historycznych wydarzeń jak proces dzieci wrzesińskich, który odbył się w tutejszym sądzie. Jest wiele powodów, dla których warto odwiedzić Gniezno. Noclegi położone w historycznym centrum Gniezna (lokalizacja kwater➡na Meteorze) znaleźć można w różnych obiektach, gdzie koncentrują się też restauracje. Mimo historycznej rangi niewielkie dziś miasto łatwo całe zwiedzić pieszo lub z własnym samochodem. Warto jednak poświęcić więcej niż jeden dzień, aby poszukać obiektów mniej znanych.

2 thoughts on “Nietuzinkowa architektura Gniezna

  1. Dzięki chłopaki za nietuzinkowe opisy miast :) z ciekawością czytam każdy wpis na tym blogu, będę polecał znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>