Krzyżowa – raj dla piechurów i rowerzystów

Tuż nad pięknie się wijącą rzeką leży wieś Krzyżowa. Dla mniej zorientowanych podpowiadamy, że jest to osada znajdująca się w województwie dolnośląskim. Jednym spośród większych miast zlokalizowanych w pobliżu jest Świdnica.

Krzyżowa jest idealnym miejscem na weekendowe wypady dla całych rodzin. Niewątpliwie największą atrakcją jest pałac. Pierwotnie był on zamkiem rycerskim. W okresie późniejszym został przebudowany w stylu barkowym. Dzisiaj został wspaniale odnowiony, dzięki niemieckiej Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego. Dawne budynki gospodarcze otaczające pałac pełnią dzisiaj rolę obiektów konferencyjnych, znajduje się w nich hotel jak również restauracja. Budulcem, którego użyto do budowy pałacu był kamień. Został on wzniesiony na planie czworokąta. Na fasadzie budynku znajduje się doskonale zachowany portal z wyrzeźbionym herbem dawnych posiadaczy pałacu. We wnętrzu urzekają wspaniałe freski i sztukaterie na sufitach.

Noclegowa oferta Krzyżowej, jak na wieś przedstawia się więc całkiem imponująco. Obiekty pozwalają na organizację spotkań biznesowych, wszelkiego typu począwszy od wyjazdów integracyjnych, wyjazdów szkoleniowych, konferencji. Na miejscu można też zaimprowizować imprezy okolicznościowe – na przykład wesela. Sprzyja temu wspaniała baza gastronomiczna. Na tym jednak noclegi Krzyżowej się nie kończą. Przede wszystkim we wsi dominują noclegi w gospodarstwach agroturystycznych i willach (http://meteor-turystyka.pl/noclegi,krzyzowa,0.html). Owszem można znaleźć ofertę kilku pensjonatów, jednak głównie największy wybór mamy pośród kwater prywatnych. Ceny są bardzo niskie zaczynają się nawet od 20 zł, przez 35, 50 a nawet 120 zł za noc.

Ktoś mógłby jednak zadać pytanie dlaczego wypoczywać właśnie w Krzyżowej? Czy niska cena jest głównym argumentem? Nic bardziej mylnego. Wieś Krzyżowa jest doskonałą bazą wypadową na piesze wycieczki w góry Sowie bądź Stołowe. To raj dla piechurów i rowerzystów. Na terenie miejscowości znajduje się wiele dobrze oznakowanych ścieżek rowerowych oraz spacerowych. Rower – to najlepszy sposób by zwiedzić wspaniałą okolicę. Z całą pewnością nie można przeoczyć Świdnicy i znajdującego się tam kościoła Pokoju czy Rynku. Warto również zajrzeć do Walim czy Wałbrzycha. Krzyżowa choć jest niewielką wsią, oferuje doskonałe warunki do wypoczynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>