Kalisz – miasto pełne zabytków

Kalisz jest jedną z bardziej popularnych miejscowości wypoczynkowych w środkowo-zachodniej części Polski. Należy do powiatu kaliskiego oraz województwa wielkopolskiego. Jest to historyczna stolica Wielkopolski. Kalisz leży nad rzeką Prosną, u ujścia Swędrni. Miasto wiąże się z niesamowitą historią. Można zobaczyć tu sporo ciekawych zabytków oraz zwiedzić historyczne miejsca. Tak duża liczba atrakcji turystycznych sprawia, że niemożliwe jest zobaczenie całej miejscowości w ciągu jednego dnia. Warto zatem zaplanować wygodne noclegi. Kalisz oferuje duży zakres cenowy. Znajduje się tu dobrze rozwinięta baza (meteor) spełniająca wszelkie wymogi. Planując wakacje warto wybrać się do tej miejscowości.

Niesamowite miejsca i zabytki z pewnością zachwycą miłośników historii i nie tylko. W Kaliszu zobaczyć można Pałac Trybunalski. Umiejscowiony jest w centrum Kalisza przy Alei Wolności. Znajduje się w dzielnicy Śródmieście. Powstał w latach 1819-1821. Projektantem był Sylwester Szpilowski. Dobudowane zostały dwa skrzydła i przebudowano wnętrza w 1876 roku. Na osi fasady został wybudowany dwupiętrowy portyk. Na jednej ze ścian znajduje się napis „Przywrócić godność prawu”. Wykonano go czarną farbą. Trwają dyskusje, czy powinien zostać usunięty. W roku 1964 pałac wpisano do rejestru zabytków. Dawniej służył jako siedziba władzy sądowniczej. Przed rokiem 1939 mieścił się tam Sąd Okręgowy. Obecnie jest to siedziba Sądu Rejonowego.

Będąc w Kaliszu warto zobaczyć ratusz. Znajduje się on w Śródmieściu. Został wybudowany w latach 1920-1924. Wzniesiono go w stylu neoklasycystycznym. Został wpisany do rejestru zabytków w 1993 roku. Dawniej niedaleko budynku stał tam dwupiętrowy ratusz gotycki. Posiadał on wieżę. Wzmiankowano o nim po raz pierwszy w 1462 roku. Dokonano jego przebudowy w stylu renesansowym. Zniszczony został w wyniku pożaru w 1792 roku. Kolejny ratusz powstał na podstawie projektu Józefa Chrzanowskiego. Zniszczyły go wojska pruskie w 1914 roku. Podczas wykonywania prac remontowych odkryto fragmenty murów ratusza z XIX wieku z zachowanymi łukami.

Na rynku w Kaliszu znajdują się płaskorzeźby. Można zobaczyć tam dzieła przedstawiające czterech wybitnych mieszkańców miasta. Znajdują się tam płaskorzeźby Adama Asnyka – polskiego poety i dramatopisarza, Marii Konopnickiej – poetki, nowelistki, krytyka literackiego oraz tłumaczki, Stefana Szolc-Rogozińskiego – podróżnika, badacza Afryki, a także Marii Dąbrowskiej – poetki i nowelistki okresu realizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>