Jan Krzeptowski-Sabała

Podhale to region Polski od lat ceniony za niezwykłe piękno oraz odrębną, ciekawą i wciąż żywą kulturę. Nie inaczej jest w przypadku Kościeliska. Wioska ta już od połowy XIX wieku cieszyła się dużym powodzeniem wśród turystów, a szczególnie wśród artystycznej elity, która szukała tu natchnienia oraz zapoznawała się z tutejszym folklorem. Jedną z bardziej znanych postaci, mającą duży wpływ na popularność kultury góralskiej, był urodzony w Kościelisku Jan Krzeptowski.

Jan Krzeptowski – znany także jako Sabała lub Sabalik – urodził się w roku 1809. W młodości zajmował się kłusownictwem, a według niektórych legend był także rozbójnikiem. Brał udział w powstaniu chochołowskim (rok 1846), a gdy ono upadło, po odsiedzeniu krótkiego czasu w więzieniu, zmienił fach i został gawędziarzem i muzykantem. Nie podobało się to góralom, a szczególnie bogatym gazdom, którzy upatrywali w takim zachowaniu dziwactwo, a nawet żebractwo. Jednak Sabała zdobył duże uznanie wśród przybywających w Tatry gości i z czasem stał się żywym symbolem góralszczyzny. Poza tym, że był muzykantem i gawędziarzem, był także przewodnikiem tatrzańskim i często towarzyszył w górskich wyprawach Tytusowi Chałubińskiemu oraz Stanisławowi Witkiewiczowi. Witkiewicz cenił go do tego stopnia, że nazwał go mianem „Homera Tatr”, a nawet poprosił go na ojca chrzestnego swego syna Stanisława Ignacego. Góralskie opowieści, które Sabała bądź tylko powtarzał, bądź też był autorem, zostały zachowane, a nawet poznane przez szerokie grono odbiorców, głównie dzięki temu, że spisali je i opublikowali Stanisław Witkiewicz, Henryk Sienkiewicz i Wojciech Brzega. Również muzyka Sabały nie uległa zapomnieniu. Do dziś grana jest przez góralskie kapele.

Kościelisko kultywuje tradycje, na których wzrastało, czego wyrazem jest chociażby prężnie działający Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej, który organizuje imprezy kulturalne, prowadzi informację turystyczną oraz dba o edukację kulturalną młodego pokolenia, tak by kształtowało się w nim poczucie tożsamości regionalnej. Dzięki tej działalności Kościelisko nadal pełni funkcję miejscowości, która przybliża swym gościom podhalańską kulturę, o czym najłatwiej się przekonać wybierając Kościelisko i nocleg tutaj na miejsce swojego urlopu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>