Historia Ustronia Morskiego

Kurort – jak dobrze zdefiniować to słowo? Nie bez powodu kojarzy się ono nam z miasteczkiem bałtyckim. Przykładem takiego miejsca jest właśnie Ustronie Morskie. Obecnie tego typu małych miasteczek, a raczej wiosek jest na polskim mapie brzegowej bardzo dużo. Które z nich jednak zasługują na większą uwagę? To wszystko zależy od podejścia władz miasta do dbania i promocję miasta. Jedni traktują to jako misję i podchodzą do tego ideowo, inni zaś po prostu stawiają na czysty zysk.

Historia miasta była podobna do reszty miast nadmorskich, jednak w żaden sposób nie można jej szufladkować. Na początku znajdowała się tu osada. Pierwsze zapiski i tutejsza historia pochodzą z dwunastego wieku. Na początku mieszkali tu przejściowi ludzie prowadzący koczowniczy tryb życia. Później zaczęto tworzyć tu nieskomplikowane budowle, liczba ludności zaczęła rosnąć, samo miasto stało się bardziej osiadłe, a mieszkańcy przestali koczować. Rozwijać zaczęło się rolnictwo i niektóre gałęzie rzemiosła. Rozwijały się szlaki handlowe, właśnie w tym mieście miały swoje przecięcie.

Zaczęła kształtować się ustrońska infrastruktura noclegowa, z której korzystali kupcy z całej Europy. Region rozwijał się bardzo dynamicznie, a sama miejscowość stała się popularna na całą Polskę. W tym momencie baza noclegowa Ustronia Morskiego jest w dużej części finansowania ze środków Unii Europejskiej i funduszy miasta, dlatego też ma wysoki standard.

Elementem, który dodatkowo promował Ustronie był port morski i latarnia, która była jedną z pierwszych tak daleko sięgających światłem latarni w Polsce. Miasteczko było również rybacką osadą, stąd też tak duże znaczenie obecnego tu do dziś portu. ' Jeżeli chodzi o administrację to Ustronie nabrały dużego znaczenia w XIX wieku, kiedy to stały się one siedzibą gminy i wzięły pod swoją piecze kilka okolicznych miejscowości. Powstały również linie kolejowe, które były komunikacyjnym przełomem, który połączył miasteczko ze Szczecinem, a nawet z zagranicznymi miastami. Ludność i jej liczba mimo to wzrastała dość wolno, ponieważ w XIX wieku wynosiła niecałe pięćset mieszkańców, co jak na taką dużą rangę miasta nie było dużą liczbą. Później zaczął się rysować typowo turystyczny kształt miasta, który dał mu duże zyski.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>